Staňte se režisérem vlastního života

Že můžeme myšlenky na budoucnost využít v náš prospěch jsme si už naznačili v minulém článku. Pokud je vědomě nasměrujeme správnou cestou, mohou nám takové představy pomoci přiblížit se od pouhých snů k nové, lepší realitě. Tomuto způsobu vytváření mentálního obrazu o naší budoucnosti říkáme vizualizace a mnohdy se k jejímu správnému využití musíme dopracovat.

Vizualizace může být buď fantazijní (meditační – má zklidnit mysl) a nebo jsou to představy o událostech v budoucnosti, a to obvykle o takových, na kterých nám záleží. Jaké to bude, až si najdeme partnera nebo partnerku, až složíme závěrečnou zkoušku a jaká asi bude naše nová práce….Takový proces představování si nové reality posiluje naši motivaci ke změně a pomáhá nám v překonávání souvisejících bariér a překážek.

Představy o tom, jak funguje svět a jaké jsou naše možnosti v něm, se v nás formují v původní rodině. U klientů a klientek si všímám, že to bývá kolem třicátého roku věku, kdy se mnoho lidí začne se vzorci chování a přesvědčení převzatými v původní rodině konfrontovat. Už nějakou dobu jsou dospělí a byli vystaveni jiným vlivům, na základě nichž objevují, jaký způsob života vyhovuje jim samotným. Tento odklon od hodnot, s nimiž vyrostli, může být někdy těžké uchopit. Prolomit podvědomé vzorce, pomoci jim otevřít mysl a nebát se nalézt v životě směr vhodný jen pro ně samotné je často podstatou mé práce.

Velká část z nás třeba od babiček slyšela větu „Nemysli na to, nebo to přivoláš.” Málokdo si ale v tu chvíli pomyslel, že to může být tak trochu pravda. Přivolat si to, o co v budoucnu stojíme, má velký význam.
Obecně lze říci, že pokud si něco umíme do detailu představit, zachytit konkrétní strukturu a kroky, které je třeba na cestě k našemu cíli podniknout, může se to ve spojení s naším úsilím stát novou realitou.

Ocitáte se právě v situaci, kdy si pohráváte s myšlenkami na změnu svého životního směru? Zkuste se na chvíli zastavit, uklidnit se a nový scénář si „prosnít” do úplného detailu. Vezměte si k tomu třeba tužku a papír a napište o tom. Zkuste si představu namalovat nebo ji někomu převyprávět. Poznamenejte si i další kroky, které by k vysněnému příběhu mohly vést.

Pro každého funguje jiná metoda vizualizování. Zkuste najít tu svou a správný postup ke zrealizování Vašich snů bude najednou mnohem srozumitelnější. Díky vizualizaci se můžete stát režiséry svého vlastního filmu života.